Peyzaj ve Düzenleme

Havuz sadece havuzun çanağı ve içindeki sudan ibaret değildir. Aynı zamanda havuz çevresi ve düzenlemesi de sizin havuzunuzun tadını çıkarmanız ve bahçenizin güzelliği için çok önemlidir. Unutulmamalıdır ki havuzun çevresi size en yüksek konforu sağlayacak şekilde tasarlanmalıdır. Havuz çevresi peyzajı genellikle zemin kaplama malzemeleri, çim alanlar, seramik, taş veya ahşap gibi malzemelerden tasarlanır. Bunun dışında da hayal gücünüz doğrultusunda pek çok güzellik ile havuzunuzu çevreleyebilirsiniz.

Makine odasının da dikkatle konumlandırılması gerekir. İçinde ekipmanlara gerektiğinde müdahale edebilmek için kolay ulaşım sağlanmalı ve özellikle de bir ısı pompanız varsa gürültüden etkilenmemek için havuzdan belli bir uzaklığa yerleştirilmelidir.

Üzerinizi değiştirebileceğiniz, içinde bir tuvalet olan veya şezlong ve şemsiye gibi ekipmanları saklayabileceğiniz bir havuz kabini de yeriniz müsaitse size büyük kolaylık sağlayacaktır. Günümüzde pek çok insan güneş enerjisi ile çalışan solar duşları da sıkça havuzlarında kullanmaktadır. Bunlara artı olarak bir bahçe mutfağı ya da bir bahçe barbeküsü de havuz başında geçirdiğiniz zamanların kalitesini oldukça arttıracaktır. Tüm bunları en başta kuracak bütçeniz olmasa da ileriyi düşünerek uygun yerleri ve altyapıyı sağlayarak havuzunuzun çevre düzenlemesini yapmanız sizin yararınıza olacaktır.

 

>> Havuzumuzu Kendimiz İnşa Edebilir Miyiz?