Neden Bir Havuz İstiyoruz?

Yüzme havuzları; bilindiği gibi, günlük iş stresini üzerimizden atıp rahatlayabileceğimiz, çocuklarımızın hayallerini süsleyen ve onların erken gelişimine büyük katkıları olan, aile bireylerimiz ve arkadaşlarımız ile bir araya gelip sosyalleşebileceğimiz ve eğlenebileceğimiz en güzel mekanlardan biridir.

Bunlara ilave olarak da evimizin hem değerini hem de çekiciliğini büyük ölçüde arttırır. Havuz isteme sebebimiz her ne olursa olsun, bir havuzun hayata geçirilmesi gerçekten ciddiye alınması gereken bir iştir ve farkında olunması gereken pek çok etmeni de beraberinde getirir.

 

Bütçemiz

Bütçe sadece havuzumuz için ne kadar para ayırdığımız değildir. Tabi ki de bu iş için ayırdığımız bütçe havuzumuzun büyüklüğünü, kullanılan ekipmanların ve çözümlerin kalitesini, kapsamını belirlese de, en önemlisi elimizdeki bu bütçeyi en uygun şekilde havuzun bütününü oluşturan bileşenlere nasıl dağıtacağımızdır.

Bu bileşenlerden bazıları zorunlu olsa da, havuz ısıtıcısı, havuz örtüsü vb. gibi ekipmanlar daha az önem taşır. Bu rehber sayesinde, ayrılan bütçeyi aşmadan ve hiçbir detayı atlamadan en uygun havuzu oluşturmak için yardımcı olmaya çalışacağız.

Havuz Yapımına ne Zaman Başlamalıyız 

Hayalinizdeki havuzu oluşturmak zaman alıcı bir iştir. Havuzun dizayn aşaması, uygun insanların ve ekipmanların bir araya getirilmesi ve sonunda havuzun hayata geçirilmesi, bunların hepsi ayrı ayrı zaman alan evrelerdir. Havuz sahibi olma kararımızı verdiğimiz anda önceliğimiz mevsimlere uygun bir iş planı çıkarmak olmalıdır ki bu sayede yaz aylarında havuzumuzun keyfini çıkarabilelim. 

Sonbahar’ın bitmesini beklemeden uygun bir yüklenici bulup, onun da yardımıyla düzgün bir iş planı hazırlamalıyız. Aralık, Ocak aylarında sözleşme aşamalarını halledip, en geç ilkbaharın başlarında inşaat işlerine başlanmalı. Özellikle yükleniciyi seçerken, firmanın referanslarına, kabiliyetlerine, ekip büyüklüğü ve sayısına ve en önemlisi de elindeki mevcut projelerle beraber sizin havuzunuzu da teslim edip edemeyeceğine önem vermelisiniz. Tüm bunların içinde tek kontrol edemeyeceğiniz değişken hava koşullarıdır. Kötü hava koşulları, zaman zaman mevcut planımızdan ve takvimimizden sapmalara neden olabilir. Bu durumlarda dahi kaynaklarını ve zamanını iyi programlamış bir yüklenici firma bu tip sorunları kolaylıkla aşabilir.

 

>> Havuzumuzun Kullanım Amacı