Havuzumuzu Kendimiz İnşa Edebilir Miyiz?

Havuzumuzu Kendimiz inşa edebilir miyiz, yoksa bu işi profesyonellere mi bırakmalıyız?

Havuz inşa etmek, hepsi birbiriyle eşdeğer öneme ve ehemmiyete sahip pek çok uzmanlık gerektirir. Bunlar, inşaat işleri (duvarcılık, toprak işleri, beton işleri, sıva-şap işleri, izolasyon işleri gibi), hidrolik sistemler uzmanlığı (temizleme sistemi, tesisat döşenmesi, pompa ve filtre entegrasyonu gibi) ve elektrik işleri ki içinde su barındıran ortamlarda elektrik işleri ayrıca önem taşır ve maksimum dikkatin ve ustalığın gösterilmesi gerekir.

 

Havuzunuzu işin ehline yaptırmak

Diyelim ki internet üzerinden çeşitli firmaları araştırdınız, havuz yapımıyla ilgili dökümanlar karıştırdınız ve havuz ekipmanları ile ilgili pek çok bilgi edindiniz ve artık hayalinizdeki havuz az çok şekil almaya başladı. Peki bu aşamadan sonra nasıl ilerlemeliyiz?

Öncelikle birden fazla bu işi profesyonel olarak yapan firmalardan bütçesel teklifler alarak işe başlayabiliriz. Daha sonra bunları birbirleriyle yapacakları havuz tipleri, kullanacakları ekipmanların kalitesi ve iş kalemleri bazında karşılaştırabiliriz. Bu teklifler kullanılacak malzeme ve ekipmanın detayını mutlaka içermelidir. Bu firmalardan mutlaka daha önceden yaptıkları işlerin referanslarını ve fotoğraflarını isteyin. Sadece havuzun bitmiş göz alıcı halinin değil, yaptıkları makine dairelerinin fotoğraflarını ve yaptıkları havuzların aşama aşama çekilmiş fotoğraflarını da istemeyi unutmayın. Mümkünse yaptıkları işleri görün. Bu bilgilerin sizinle düzgün bir şekilde paylaşılması bile size bir firmanın ne derece profesyonel olduğu hakkında bir izlenim verecektir. Buna ek olarak önceden yapılmış makine dairelerinin ve inşaat aşamalarının fotoğraflarını inceleyerek ne kalitede bir iş yapıldığına az çok karar verebilirsiniz.

Havuzunuzu yapacak firmayı sonunda seçtikten sonra firmanın sürekliliğini mutlaka sorgulayın ve garanti istemeyi unutmayın. İleride bir sorun yaşadığınızda karşınızda bir muhattap bulmanız çok önemlidir.

Pek çok tanınmış firma size inşaat ile alakalı bir sorun olması halinde uzun garanti süreleri sunabilmektedir. Kullanılan teknik ekipmanlar ile ilgili garantiler ise genellikle üreticilerin verdikleri garanti süreleri kadardır. Ek olarak mutlaka bir iş planı isteyin ve bu iş planının uygulanabilir olup olmadığını kontrol edin ve işin her aşamasında seçtiğiniz firmanın iş planına sadık kalıp kalmadığını titizlikle kontrol edin.

 

Kendi Havuzunu İnşa Etmek

Kendi havuzunuzu inşa etmek, bütçeniz kısıtlı ve yeterli tecrübe, yetenek ve zamana sahipseniz en ideal yoldur. Bunun dışında bir durumda maceraya atılmak oldukça riskli olup, pek çok komplikasyonu da beraberinde getirebilir. Yukarıdaki şartlara uyamıyorsak en iyisi yeterli bütçemiz oluşana kadar bekleyip, profesyonel bir firmaya bu işi yaptırmaktır.

Eğer havuzumuzu kendimiz yapma yolunu seçersek en uygun metot, piyasada bulabileceğimiz ve içinde bir havuzun yapımında ihtiyaç olabilecek her şeyi bulunduran prefabrik havuz kitlerinden birisini almaktır. Bunlar beraberinde havuzun nasıl yapılacağını çok detaylı bir şekilde anlatan talimatnamelerle birlikte gelirler. Bu tip ürünleri seçerken en önemli şey, teknik desteğe ihtiyacımız olduğunda üretici ile temasa geçebilmemizdir. Bu yüzden bu tarz ürünleri seçerken üreticinin teknik destek yeterliliğine önem verilmelidir. Her ne kadar prefabrik havuzlar da belli bir garanti süresiyle gelseler de bu garantiler inşaat nedeniyle oluşacak sorunları kapsamaz.

Eğer bu işe yeterli zamanı, eforu ve ilgiyi verebileceğinizi düşünüyorsanız ve bu tip işlerden zevk alan biriyseniz kendi havuzunuzu inşa etmek çok eğlenceli olabilir, aksi hallerde ise tam bir kabusa dönüşebilir.

Havuzunuzu ister profesyonellere yaptırın, ister kendiniz inşa edin, elimizden geldiği kadar dikkat etmeniz gereken konulara değinip sizlere faydalı bir rehber hazırlamaya çalıştık. Umarız hayallerinizdeki havuzun keyfini en kısa zamanda çıkarmaya başlarsınız.